Pardubické
Zelenenoviny.cz

Na Velké Deštné stojí nová rozhledna

8.11.2019 | D. Martakidu

Na nejvyšším vrcholku Orlických hor vyrostla nová rozhledna a oblíbené výletní místo Zemská brána má nově značenou pěší turistickou trasu Hřebenovku.

 

 


Koncem října byla slavnostně otevřena rozhledna na Velké Deštné (1.115 m n. m.), nejvyšším vrcholu Orlických hor. Rozhledna je první dokončenou investicí rozsáhlého projektu „Česko-polská Hřebenovka – východní část“ na českém území. Do projektu se zapojilo celkem 18 partnerů z České republiky a Polska, z toho čtyři kraje: Pardubický, Královehradecký, Liberecký a Olomoucký.

 
Na vrcholu Velké Deštné stávala rozhledna již od konce 19. století, postupem času ale neodolala místním klimatickým podmínkám. V různých podobách byla pravidelně obnovována až do konce 70. let 20. století, kdy byla stržena.
 
Stavební práce na Velké Deštné započaly v květnu letošního roku a v říjnu byla rozhledna dokončena. Konstrukce věže je navržena ve tvaru nepravidelného pětiúhelníku o celkové výšce 18,64 m a z vyhlídkové plošiny ve výšce 17,34 m jsou atraktivní výhledy na Krkonoše, Národní park Stolové hory, Broumovské stěny, Bystřické hory, Králický Sněžník i Jeseníky. Za dobré viditelnosti je možné přehlédnout celé Rychnovsko a spatřit nejen hrad Kunětická hora, ale i chladicí věže Chvaletické elektrárny.
 
Na Zemské bráně byla o pár dní dříve slavnostně otevřena nově vyznačená pěší turistická trasa Hřebenovky, etapa na území Pardubického a Královéhradeckého kraje. Trasa má nové logo, které se používá na směrovkách i na tabulkách místního názvu včetně nového názvu „HŘEBENOVKA“. Vyznačení trasy realizoval Klub českých turistů. Tato trasa přírodní rezervací v CHKO Orlické hory prochází Libereckým, Královéhradeckým, Pardubickým i Olomouckým krajem a na polském území vede Dolnoslezským vojvodstvím. Celková délka trasy je 589 km. 
 
Projekt je zaměřen na obnovení historické dálkové turistické trasy s několika propojeními přes hranici. Hřebenová trasa z velké části kopíruje hranici a v několika místech volně přechází do druhého státu. Pro zvýšení atraktivity příhraničního území bude vybudováno 11 rozhleden z toho 8 bude historickým obnovením zaniklých rozhleden/ vyhlídkových míst. Dále vzniknou dvě česko-polská turistická informační centra (Neratov a Nový Hrádek), která budou zaměřena na propagaci Hřebenovky a společného území a bude obnoven Jánský most v Neratově, který bude obnovením duchovního i reálného spojení obou států.
 

Redakčně upraveno.

 
 

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama

Co se dělá pro životní prostředí: