Pardubické
Zelenenoviny.cz

Naučná stezka Krajem Slavatů – okolo Luže vznikly nové stezky

10.8.2023 | Luže

Na podzim loňského roku proběhl návrh a značení nových okruhů naučné stezky Krajem Slavatů ve městě Luže. Aktuálně je k dispozici první ze 4 plánovaných okruhů, který je pojmenovaný po Paletínské kapli zasvěcené Čtrnácti svatým pomocníkům, ochráncům před nemocí a epidemií moru. Obsahuje bosou stezku pro masáž chodidel na přírodním různorodém povrchu v délce 1 km a 14 kešek seznamující s jednotlivými světci a jejich životem.


Naučná stezka Krajem Slavatů provede turisty nejen Luží, ale hlavně krásnou přírodou v jejím okolí. Má čtyři nové okruhy, po kterých se mohou zájemci vydat pěšky nebo na kole. Město Luže se nachází v okrese Chrudim, přibližně osmnáct kilometrů jihovýchodně od Chrudimi a šest kilometrů severozápadně od Skutče. Slavatové z Chlumu a Košumberka byli významnými vlastníky lužského panství, se jménem starého českého rodu je spojena i řada zdejších památek.

 

Okruh S Divišem za výhledy, který má 9 kilometrů, využijí hlavně cyklisté na trekingových kolech, ale je samozřejmě vhodný i pro pěší turisty. Provede vás krajinou s krásnými výhledy. Z Radimské vyhlídky u třešňového sadu budete mít Luži jako na dlani, samozřejmě i s její dominantou, chrámem Panny Marie Pomocné na Chlumku. Na radimské vyhlídce se můžete posadit na výjimečnou lavičku, okruhy naučné stezky mají podobný mobiliář. Z cyklookruhu můžete odbočit také k soukromé rozhledně Jahůdka nebo se vydat dál po trase do Lozic a prohlédnout si tamní starý kamenný most. V Radimi se zase můžete zastavit ve zdejším železničním muzeu. Krásnou fotku si určitě uděláte u Voletického rybníka, který se dá obejít.

 

Sedmikilometrový vycházkový okruh začíná u rozcestníku pod hradem Košumberk. Dovede vás k Paletínské kapli. Je to známá barokní památka, která byla zasvěcena čtrnácti svatým pomocníkům, ochráncům před nemocí a epidemií moru. Okruh potom směřuje do lesa, na Cestičku lásky. Tady najdete krásnou lavičku pro zamilované.

 

Okruh, nazvaný Dobývání hradiště, je ideální pro rekreační běžce, ale pokud pro vás 12 kilometrů chůze není příliš, určitě stojí za to si ho projít i pěšky. Odměnou je například krásný výhled z nejvyššího místa nad obcí Rabouň. Kdysi tu stávalo hradiště, dodnes je v přírodě pěkně vidět jeho obranný val. Tomuto místu se říká Žižkovy šance.

 

Na dalších lokalitách na okruhu uvidíte řadu geologických zajímavostí. Například u obce Doly, na stěně nad řekou Krounkou, se nacházejí pískovce, mezi kterými jsou patrné vrstvy uhlí. V Brdě si zase můžete prohlédnout historické pradlo s valchou, které se používalo ještě v první polovině 20. století.

 

Kratší pěší okruh s názvem Za zazděnou Markétou má délku něco přes čtyři kilometry a vede hlavně po lesních pěšinách. Cestou si prohlédnete historickou usedlost ve Zdislavi a milým překvapením pro vás bude stezka smíchu. Trasa míří ke kostelu Zvěstování Panny Marie v Janovičkách s malým hřbitovem. K Janovičkám se vztahuje lidová pověst o zazděné Markétě Berkovně z Rychmburka. Za vidění stojí i soutok řeky Novohradky a Krounky nebo pozůstatky historického vinohradu pod hradem Košumberkem.

 

Projekt je financován z dotace Pardubického kraje z programu Podpora budování infrastruktury cestovního ruchu. Dotace ve výši 121 800,- Kč je kromě značení okruhů použita na zpřístupnění několika zarostlých úseků původních obecních cest a jejich vyčištění od náletových dřevin. Akce byla realizována za finanční spoluúčasti Pardubického kraje.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Český rozhlas region Pardubice a město Luže

Foto: Východní Čechy

 

 

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí: