Pardubické
Zelenenoviny.cz

Nemocnice v Pardubicích má specializované centrum pro pacienty s roztroušenou sklerózou

13.12.2019 | Pardubický kraj

Pardubické MS centrum obhájilo statut centra vysoce specializované péče pro léčbu pacientů s roztroušenou sklerózou. Bude tak zajišťovat nejvyšší kvalitu zdravotnické péče.


Roztroušená skleróza je chronické nevyléčitelné onemocnění, jehož průběh se dá díky novým možnostem biologické léčby zpomalit. Ohrožuje nejvíce mladou generaci a představuje tak nejzávažnější neurologický problém z pohledu invalidity mladých lidí. Prognózy ukazují, že počty pacientů se budou nadále zvyšovat. Včasná diagnostika onemocnění se zahájením biologické léčby vede k oddálení invalidity a možné setrvání v pracovním procesu.

MS centrum v Pardubicích vzniklo v roce 2004 jako desáté MS centrum v ČR a vůbec jako první specializované centrum tohoto druhu mimo fakultní nemocnice. Soustředění pacientů do vysoce specializovaných center vede k zajištění nejlepší možné kvality a efektivity zdravotní péče. O pacienty se starají multioborové týmy. 

Onemocnění postihuje mladé jedince nejčastěji mezi dvacátým až třicátým rokem, třikrát častěji ženy než muže. V České republice se v současnosti s roztroušenou sklerózou a s neuromyelitis optica léčí zhruba 18 tisíc lidí, patříme tak mezi země s vysokým výskytem roztroušené sklerózy.

 

Redakčně upraveno.

 

Zdroj: Pardubický kraj

Foto: Pixabay

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí: