Plocha o 100 metrech čtverečních nabízí různé posilovací prvky a přístupná je široké veřejnosti, laikům i profesionálům. Prvnímu městskému obvodu s jeho výstavbou finančně pomohlo město, které projekt podpořilo částkou 342 tisíc korun.
„Jsem ráda, že město podobné aktivity městských obvodů podporuje a polovinu nákladů spojených s vybudováním workoutového hřiště nám pomohlo formou dotace uhradit. Veřejnost tato hřiště využívá stále více, proto jsme se rozhodli vybudovat v parku další sportoviště, které doplní ta stávající a nabídne lidem širší spektrum vyžití díky většímu množství posilovacích prvků,“ informuje starostka prvního městského obvodu Alena Stehnová.
Sportovci všech věkových kategorií mohou na hřišti, jehož plocha je vyrobena z dvouvrstvé pryžové hmoty pro maximálně bezpečný dopad využít svislé žebřiny, vodorovný i šikmý žebřík, bradla, hrazdy, tři plyometrické bedny, ale i bradla pro vozíčkáře. S návrhem parametrů hřiště a materiálů a ve finále i s výběrem zkušeného zhotovitele městu navíc pomáhali profesionální sportovci. „Pro veřejnost jsou tato hřiště naprosto úžasná věc, už jen to, že se člověk na prvky zavěsí nebo po nich leze, je ideální způsob, jak naprosto přirozenou a zábavnou cestou rozvíjet své schopnosti. Právě v tom vidím jednu z hlavních výhod workoutových hřišť. Každý začátečník by měl samozřejmě nejdříve budovat základy, nespěchat a mít trpělivost, než se mu podaří zdolat i ty obtížnější prvky,“ podotýká Ondřej Havelka z pardubické streetworkoutové komunity.
Celkové náklady projektu dosáhly výše 683 tisíc korun. Město uvedlo, že finanční pomocí podporuje nejenom organizovanou sportovní činnost, ale chce veřejnosti nabídnout co nejvíce možností, jak smysluplně trávit volný čas v jednotlivých částech města. Park Na Špici je pro podobná hřiště navíc ideální, cvičení na čerstvém vzduchu uprostřed městské přírody je u lidí čím dál oblíbenější, proto s podobnými projekty počítá město i do budoucna. „Workout nabízí lidem ideální příležitost ke sportování, nic k tomu nepotřebují, a ještě je to zdarma. V poslední době se navíc ukázalo, jakou výhodu cvičení venku má. Umístění hřiště v parku Na Špici považuji za skvělé místo, protože může přilákat i ty, kteří se jdou do parku pouze projít,“ doplňuje jeden z iniciátorů výstavby hřiště Vojtěch Jirsa, zastupitel města a bývalý zastupitel městského obvodu 1.
Radnice již v minulosti pomohla vybudovat v městském obvodě Pardubice IV multifunkční hřiště u bytových domů v Černé za Bory, kde sportoviště a prostor pro volný čas chyběly, a spolupracuje také s městským obvodem V na vybudování hřiště pro děti a veřejnost v Jesničánkách. V tomto případě má budoucí hřiště již hotovou projektovou dokumentaci a čeká na výběr dodavatele stavby, která má dle projektové dokumentace vyjít na 1,25 milionu korun. Tak jako v případě workoutového hřiště v parku Na Špici, i tuto stavbu by z poloviny uhradilo město.
Redakčně upraveno.
Zdroj: Město Pardubice
Ilustrační foto: Pixabay