Pardubické
Zelenenoviny.cz

Pro seniory a handicapované bude v Pardubicích jezdit taxi

13.5.2018 | Pardubice

Od 1. června mohou senioři a handicapovaní využívat zvýhodněných taxi služeb. Za symbolickou částku 25 Kč mohou cestovat celkem čtyřikrát v měsíci. Speciálně označený vůz je uzpůsoben i pro přepravu vozíčkářů. Speciální průkazy je možné zařídit už od 2. května.

 


Služba je určena seniorům nad 70 let a bez omezení věku také všem držitelům průkazů ZTP či ZTP/P. Klient však musí mít své trvalé bydliště na území statutárního města Pardubice a jeho cesty musí být realizovány za určitým účelem. „Podle našich odhadů by tuto službu mohlo potenciálně využívat až 18 tisíc seniorů a lidí s handicapem v Pardubicích. V rámci pilotního projektu jim budou sloužit dvě úplně nové Škody Octavia kombi, které zajišťuje dodavatel služby. Vozidla budou speciálně označená nápisem Senior taxi Pardubice se znakem města, aby je každý mohl ihned odlišit od ostatních taxi služeb,“ informuje náměstek primátora zodpovědný za sociální politiku Jakub Rychtecký.
Služba bude fungovat jako standardní taxíky, klienti budou moci činit své objednávky non-stop, provozní doba jízd byla i podle zkušeností z obdobných projektů z jiných měst stanovena od šesté hodiny ranní do půlnoci. „Senior taxi bude sloužit lidem v případě, že se budou potřebovat dopravit do nebo z některého z lékařských zařízení, na úřad, pobočku pošty, hřbitov, ale i třeba za kulturou do Východočeského divadla nebo na koncert Komorní filharmonie Pardubice. Veškeré cesty však musí být realizovány na území statutárního města Pardubice. Řada seniorů a handicapovaných navíc potřebuje s převozem pomoci, jedna osoba doprovázející klienta proto bude mít jízdu zdarma, taxíky budou schopné nabrat i mechanický vozík,“ popisuje fungování Senior taxi náměstek Rychtecký s tím, že řidiči ještě projdou speciálním školením, aby věděli, jak zacházet s klienty a vozíky.

Klient Senior taxi za jednu jízdu skutečně uhradí taxikáři na místě jen 25 korun
Jedna cesta, tedy jízda jedním směrem, přitom seniora nebo držitele průkazu ZTP či ZTP/P vyjde na 25 korun (včetně DPH), zbylou částku bude dopravci hradit město. „Většina seniorů si normální taxi ze svého důchodu nebo s ohledem na zdravotní stav standardně dovolit nemůže. Jsme přesvědčeni, že například na cestu k lékaři nebo pro možnost vyřídit si potřebné věci na úřadě je tato podpora seniorů a lidí s handicapem ze strany města správná a potřebná. Klient Senior taxi za jednu jízdu skutečně uhradí taxikáři na místě jen 25 korun. Díky otevřenému výběrovému řízení se nám podařilo službu vysoutěžit za velmi dobrých podmínek. Město bude za jednu jízdu doplácet 41,42 korun včetně DPH, “ vysvětluje náměstek Rychtecký. Každý registrovaný zákazník přitom bude moci službu využít maximálně čtyřikrát do měsíce, každou jízdu bude řidič Senior taxi zaznamenávat uživateli služby přímo do průkazky.

Redakčně zkráceno
Zdroj: https://www.pardubice.eu/urad/radnice/pro-media/tiskove-zpravy/senior-taxi-poprve-vyjede-v-cervnu/

Foto: www.pixabay.com

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí: