Pardubické
Zelenenoviny.cz

Ptačí budky v Chrudimi jsou doplněny krmítky, měly by letos přilákat více ptáků

27.2.2023 | Chrudim

V loňském únoru nechalo město Chrudim umístit na území města budky pro ptáky a netopýty. Instalace budek byla výsledkem projektu Vraťme ptačí zpěv do města! Na konci roku byly ptačí budky zkontrolovány a město má první výsledky jejich využití. V dalším roce počítá s větší obsazeností, třeba i díky novým krmítkům.


Hlavními cíli loňského projektu, jehož autorkou je paní Naděžda Gutzerová, bylo navýšení počtu hnízdních stanovišť pro dutinové druhy ptáků v intravilánu města, navýšení počtu potenciálních denních úkrytů netopýrů, příspěvek k biologické ochraně stromů, zajištění náhradních stanovišť po případném kácení a prořezávce, výzkum a inventarizace hnízdění ptáků v městském prostředí, posílení environmentálního povědomí obyvatel a návštěvníků.

Vyvěšeno bylo celkem 135 kusů budek třech konstrukčních typů (116 sýkorníků, 13 špačníků a 6 netopýrníků), a to v devíti lokalitách Doplňkově byla v pěti lokalitách osazena krmítka pro přezimující druhy, pro zvýšení atraktivity území potenciálních hnízdičů.

V prosinci, v pohnízdním období, byla provedena kontrola stavu a obsazenosti a vyčištění všech typů budek. Po kontrole technického stavu bylo provedeno určení organismů obsazujících budku, následně byla budka vyčištěna pro opětovné využití v příští hnízdní sezóně, případně opravena.

Sledována byla obsazenost jednotlivých typů budek ptáky, případně savci a blanokřídlým hmyzem. Identifikace druhů ptáků, které dané budky využívaly, byla prováděna podle typu použitého hnízdního materiálu, vývržků, vajec, peří nebo uhynulých mláďat. 

Využití sýkorníků bylo na základě kontroly a čistění budek pro tyto drobné pěvce v roce 2022 vypočteno na 59,5 %, zahrnujeme sem dokončená hnízda, základy hnízd, nocoviště ptáků. Dokončená hnízda ptáků byla nalezena v celkem 41,4 % budek. Budky byly využívány ke hnízdění nejméně 3 druhy sýkor, nejčastěji to byla sýkora koňadra, poté modřinka a sýkora uhelníček. Nedokončené základy hnízd byly zaznamenány u dalších 10,3 %. Nocoviště ptáků byla nalezena v 7,8 % budek, celkem 40,5 % budek zůstalo v loňském roce ptáky nevyužito.


Špačníky, budky pro špačky obecné, byly v loňské hnízdní sezoně využity cílovým druhem z 30,8 %. Celkem 61,5 % špačníků bylo využito ptáky, nejvíce špačkem obecným, útočiště zde však našla i sýkora modřinka, sýkora koňadra a neurčený druh sýkory.


Pobytové stopy blanokřídlého hmyzu nebyly v sýkorníkách a špačníkách zaznamenány, stejně tak ani stopy savců. Předpokládat však lze výskyt plchů nebo myšice. Pobytové stopy savců nebyly zjištěny ani v netopýrníkách, netopýrníky nebyly v roce 2022 cílovou skupinou organismů využity.


Využití i obsazenost instalovaných budek jsou v prvním roce vyvěšení nižší, ale odpovídají obdobným typům stanoviště. Výsledky mohly být ovlivněny i pozdnější instalací v polovině února a relativně suchým rokem v kritické fázi hnízdní sezóny. V následujících letech lze očekávat vyšší hodnoty obsazenosti a vyšší druhovou diverzitu, a to především díky delší době expozice budek v nabídce umělých hnízdních dutin. K vyšší atraktivitě území by měla přispět i instalovaná krmítka.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Chrudim - facebooková stránka

Foto: tamtéž

 

 

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama