Návštěvníci se na stezce mohou projít po šiškách, kůře, kamínkách, písku, štěpce nebo po mechu. Kromě okouzlujícího výhledu z druhého rondelu valů si tak užijí i smyslový vjem z doteku svých chodidel s různými přírodními materiály v relativně bezpečném terénu. Tvrdí se, že chůze naboso např. podporuje látkovou výměnu, oběhovou soustavu i dobrou náladu.
Vybudování zámeckých valů spadá do konce 15. století, kdy Vilém z Pernštejna nechal hrad přebudovat na zámek s čtyřkřídlou dispozicí a současně nechal vytvořit také mohutné opevnění. Zámek byl od okolního světa oddělen širokým příkopem, šest metrů vysokou zdí a rozlehlým a vysokým zemním valem s kruhovými rondely v nárožích.
Stezka vznikla na druhém rondelu (jihozápadním), který nabízí posezení na lavičkách a u stolů, zážitek lze tedy snadno spojit i s piknikem.
Součástí stezky jsou informační cedulky, kde se návštěvníci dozví zajímavosti o jednotlivých přírodních materiálech.
Na zámeckých valech je pro návštěvníky dost také dalších aktivit. Mohou obdivovat dvě pernštejnská děla, studovat naučnou stezku o historii zámku, přírodě zámku a okolí (část je součástí systému Natura 2000) a setkat s pávy a kozami, které jsou na valech chovány. Nechybí tu ani hmyzí domeček.
Redakčně upraveno.
Zdroj: Východočeské muzeum v Pardubicích
Foto: Východočeské muzeum