Pardubické
Zelenenoviny.cz

Stezku pro bosé nohy nabízí pardubické zámecké valy

15.6.2020 | Východočeské muzeum

Projít se bosou nohou po stezce z přírodních materiálů a něco se o nich dozvědět, to nabízí nová atrakce na pardubických zámeckých valech. 


Návštěvníci se na stezce mohou projít po šiškách, kůře, kamínkách, písku, štěpce nebo po mechu. Kromě okouzlujícího výhledu z druhého rondelu valů si tak užijí i smyslový vjem z doteku svých chodidel s různými přírodními materiály v relativně bezpečném terénu. Tvrdí se, že chůze naboso např. podporuje látkovou výměnu, oběhovou soustavu i dobrou náladu.

 

Vybudování zámeckých valů spadá do konce 15. století, kdy Vilém z Pernštejna nechal hrad přebudovat na zámek s čtyřkřídlou dispozicí a současně nechal vytvořit také mohutné opevnění. Zámek byl od okolního světa oddělen širokým příkopem, šest metrů vysokou zdí a rozlehlým a vysokým zemním valem s kruhovými rondely v nárožích. 

 

Stezka vznikla na druhém rondelu (jihozápadním), který nabízí posezení na lavičkách a u stolů, zážitek lze tedy snadno spojit i s piknikem. 

Součástí stezky jsou informační cedulky, kde se návštěvníci dozví zajímavosti o jednotlivých přírodních materiálech. 

 

Na zámeckých valech je pro návštěvníky dost také dalších aktivit. Mohou obdivovat dvě pernštejnská děla, studovat naučnou stezku o historii zámku, přírodě zámku a okolí (část je součástí systému Natura 2000) a setkat s pávy a kozami, které jsou na valech chovány. Nechybí tu ani hmyzí domeček.

 

Redakčně upraveno.

 

Zdroj: Východočeské muzeum v Pardubicích

Foto: Východočeské muzeum 

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama