Pardubické
Zelenenoviny.cz

Už jste navštívili bezobalovou prodejnu v Chrudimi?

24.8.2018 | Alena Teclová

V červnu letošního roku byla slavnostně otevřena první bezobalová prodejna v Chrudimi. Najdete ji v Radoušově ulici, kde na vás čeká nálož čerstvých BIO potravin každý všední den od 9 do 17 hodin. Zakoupit zde můžete biopotraviny a ekologické čistící prostředky.

 


Možnost nákupu v kamenné prodejně i na e-shopu

Prodejnu provozuje společnost Vratné lahve s. r. o., která doposud fungovala pouze prostřednictvím svého e-shopu. Stejná možnost platí i nyní. Pokud nemáte možnost, můžete si zboží online objednat a nechat doručit až domů, nebo vyzvednout přímo na pobočce a vyhnout se tak platbě dopravného. Otevřeno je každý všední den od 9 do 17 hodin.

 

Obaly je možné vrátit na prodejně

Jestli už znáte jiné bezobalové prodejny, možná vás překvapí, že tato funguje trochu odlišně. Většinu zboží není možné zakoupit a odnést si ve svých nádobách. Za vratnou zálohu dostanete zboží v připravených obalech. Potom je stačí jednoduše vrátit, nebo je vyměnit a odnést si nové potraviny.

Výhodou je, že můžete pohodlně nakupovat, když máte třeba cestu kolem a nemusíte přemýšlet, kolik obalů máte zrovna sebou.

 

Všechny potraviny jsou v biokvalitě

Na prodejně můžete zakoupit celou řadu luštěnin, sušeného ovoce, koření, olejů, ale také čerstvého pečiva, ovoce a zeleniny nebo přípravků do domácnosti.

Všechny výrobky jsou v biokvalitě, která by neměla být „nic extra“, ale úplnou samozřejmostí. Oproti zboží ze supermarketů vás možná překvapí výraznější chuť.

 

Doba plastová

Hlavním důvodem vzniku bezobalových prodejen v České republice je snižování odpadu. Každý rok totiž stoupá množství vyprodukovaného odpadu, zejména plastů. Ty potom ve většině případů končí na skládce, kde stráví mnoho desítek let, než se zcela rozloží.

Pokud i přesto dáváte přednost nákupům v běžných obchodech, zkuste množství odpadů minimalizovat a noste si vlastní látkovou tašku, popřípadě i pytlíky, které si jednoduše vyrobíte například ze staré záclony.

 

Foto: www.pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí: