V Pardubicích se otevřelo re-use centrum. Lidé tam mohou odložit nepotřebné věci z domácnosti, které se ještě dají použít. Zájemci si je pak mohou za doporučenou cenu koupit, případně odnést zdarma. Smyslem ReUse Centra je zejména předcházení vzniku odpadu.
Otevření centra zdržela o dva roky koronavirová pandemie. „Když jsme chtěli otevírat re-use centrum před dvěma lety, tak se prostory využívaly pro ubytování bezdomovců. Pak přišla doba covidová, kdy se dvory zavíraly, otevíraly. Teď konečně se doba uklidnila, je přesně příležitost centrum otevřít,“ řekl výkonný ředitel společnosti SMP-Odpady.
Centrum se nachází v Separačním dvoře Služeb města Pardubice v ulici Na Staré poště. Lidé si mohou věci odnést zdarma, ale organizace doufá, že přispějí do pokladničky. Peníze půjdou na veřejnou sbírku. Výtěžek je věnován na podporu ekologické výchovy v Pardubicích. Doporučené ceny jsou od deseti do 200 korun podle velikosti, případně funkčnosti věcí.
Re-use centra v Pardubickém kraji vznikají již několik let. Přijímají skleněné nebo porcelánové nádobí, knihy, sportovní vybavení, potřeby pro chovatele nebo drobný nečalouněný nábytek. Seznam mají na svých webech.
Mýto, Chrudim, Heřmanův Městec
Ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku je Kujebazar od roku 2018. Lidé tam často přinášejí nepotřebné věci z pozůstalostí a ze svých domácností. Většinu věcí si zájemci koupí. „Tradičně velký zájem je o porcelán a sklo, hračky, gramodesky, obrazy, ale i různé kuriozity a další poklady z půdy. Za utržené peníze nakupujeme cibuloviny, které vysazujeme na veřejných prostranstvích,“ řekla mluvčí města Marie Lněničková.
Re-use centrum si v Chrudimi přáli obyvatelé, v provozu je od roku 2019. Věci tam lidé odevzdávají zdarma, zájemci si je pak za symbolickou cenu koupí. Loni tam přicházelo deset až 15 lidí denně. „Odhadem je tedy 3500 až 4000 návštěv ročně. Z toho někteří pochopitelně re-use centrum navštěvují opakovaně, někteří i pravidelně. Kupujících, kteří si odnesli jednu a více položek, bylo za loňský rok přibližně 650,“ řekl Aleš Prokopec z chrudimské radnice.
Z množství odevzdaných věcí se prodá kolem 20 až 30 procent. Za loňský rok centrum utržilo přes 38 000 korun bez DPH. Město dalo peníze zvířecímu útulku.
Od roku 2019 mají místo pro odložené věci také v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Místo anglického názvu se jmenuje Použij znovu. Zboží se většinou prodá obvykle do dvou až tří měsíců. „Jen menší část jde pak neprodaná do odpadu. Nejvíce jdou na odbyt knihy, hračky, keramika, nádobí, sklo, ale i kola, lyže, koloběžky, kočárky. Výtěžek z prodeje činil za první čtvrtletí letoška přes 18 000 korun, což pokrývá náklady na provoz a ještě něco zbyde," řekl místostarosta.
Redakčně upraveno.
Zdroj: Český rozhlas Pardubice
Ilustrační foto: Pixabay