Pardubické
Zelenenoviny.cz

Vezměte děti na naučnou stezku Pernštejnskými rybníky v Neratově

23.5.2024 | Neratov-Novisko

Turistické noviny Pardubického kraje 2024 zmiňují zajímavý tip na procházku s dětmi, které jistě zaujme naučná stezka okolo rybníků v Neratově. Neratov je obec v okrese Pardubice, k obci náleží nedaleká osada Novisko. Osm zastavení naučné stezky skrývá různé otázky ... např. Kolik tu bylo postaveno rybníků? A proč rybníky zanikly? Jak se staví rybniční hráz? A co se stane, když se hráz protrhne? Pořadí stanovišť je libovolné. Stezka tvoří okruh, který lze zkrátit po trase šifrovací hry.


V roce 2023 byla v obci Neratov, v blízkosti Lázní Bohdaneč, slavnostně otevřena zrenovovaná a nově nainstalovaná Naučná stezka Pernštejnskými rybníky, která návštěvníky zábavnou formou provádí krajinou rybníků. Trasa celé stezky měří přibližně 9 km a vede z větší části po nezpevněných cestách (asi 200 m lesní pěšinou a 1,5 km po silnici). Při procházce uvidíte rybníky z 15. i 20. století a projdete se po jejich hrázích. Zjistíte, jak důmyslná vodní díla sloužila chovatelům ryb po staletí a poznáte, že hospodaření v okolí rybníků se zásadně změnilo.

 

Součástí této NS je i šifrovací hra o rybnících a rybníkářství Sumec na suchu. Hru tvoří šest úkolů, šifer a logických úloh. Určitě bude příjemné, když vyrazíte ve skupině 2–5 lidí, luštění tak bude ještě zábavnější. Herní okruh má délku necelé 4 kilometry. Věříme, že ji celou zvládnete během dvou hodin – a to i se svačinou a kocháním se okolní krajinou. Hru můžete zkusit odehrát v dospělácké nebo dětské variantě. Trasa obou her je stejná, úkoly podobné a na stejných místech. Dětská verze obsahuje jednodušší zadání a skrývá poklad.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Obec Neratov-Novisko

Foto: tamtéž

 

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí: