Pardubické
Zelenenoviny.cz

Vysoké Mýto otevírá Kujebazar

3.1.2019 | Vysoké Mýto

Technické služby ve Vysokém Mýtě opět zprovoznili Kujebazar. Obdoba blešího trhu by měla snížit množství odpadu a prodloužit životnost starých, pro někoho nepotřebných, věcí.

 


CO UTRATÍŠ V BAZARU – TO VYKVETE PO JARU. S tímto sloganem otevřely Technické služby Vysoké Mýto 2. ledna KUJEBAZAR (re-use centrum) ve sběrném dvoře v Průmyslové ulici. Jedná se o jakousi obdobu blešího trhu, který si Technické služby už v minulosti několikrát vyzkoušely v rámci Dne Země. „Za symbolickou cenu nabízíme občanům ke koupi předměty, které již dosloužily. Tím jim prodloužíme život a zároveň snížíme množství odpadů, které končí na skládce,“ řekla Ivana Pokorná z Technických služeb a dodala: „Jedná se mnohdy o velmi zajímavé věci, které ještě mohou oslovit širokou veřejnost. Hračky, sportovní potřeby, knihy, keramické a porcelánové předměty, nádobí, dekorace do domácností a třeba také skříně, stoly a postele. Nepřijímáme čalouněný nábytek ani elektroniku a elektrozařízení.“

V souvislosti s Kujebazarem Technické služby nabízejí novou službu, kterou je převoz většího předmětu svozovým autem do sběrného dvora. Stačí předmět vyfotit a fotografii zaslat e-mailem do Technických služeb, kde rozhodnou o jeho případném převozu a prodeji v Kujebazaru. Zájemci si nabídnuté předměty budou moci ve sběrném dvoře prohlédnout a odkoupit za symbolickou cenu. Tímto způsobem si mohou pořídit vybavení na chaty a chalupy, zakoupit chybějící hrneček, zařídit pokoj v retro stylu či rozšířit svoji sbírku.

Na zřízení Kujebazaru (projekt Systém předcházení vzniku komunálních odpadů ve Vysokém Mýtě) získaly Technické služby dotaci 858 415 korun z Operačního programu Životní prostředí. K dotačním prostředkům přidaly 151 484 korun. V rámci projektu pořídily malé svozové auto na alternativní pohon CNG a dvě skladové buňky, kde použité věci také prodávají. Buňky vybavily věšáky na šatstvo, policemi na vystavení předmětů a manipulačním vozíkem.

„Projekt zapadá do dlouhodobého záměru města. Snažíme se průběžně snižovat množství komunálních odpadů, které odvážíme na skládku do Libchav. Do roku 2024, kdy bude omezeno skládkování, bychom chtěli náš systém nakládání s odpady ještě doplnit a zdokonalit,“ řekl starosta František Jiraský.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: Vysoké Mýto

 

Více informací najdete v rubrikách:



    Reklama