Pardubické
Zelenenoviny.cz

Česká Třebová začala používat vratné kelímky

10.10.2022 | Česká Třebová

Česká Třebová ví,jak ve svém městě zamezit odpadu z jednorázových plastových kelímků. Nechalo vyrobit vratné kelímky, které poskytuje pořadatelům akcí. 


Z kraje letošního roku měli občané České Třebové poprvé možnost navrhovat projekty do participativního rozpočtu. Na jaře pak probíhalo hlasování, ve kterém v kategorii pro velké projekty s největším počtem hlasů uspěl projekt vratných kelímků pro Českou Třebovou. Ten spočívá v pořízení a následném zapůjčování kelímků na městské akce, kde budou vydávány společně s nápojem za vratnou zálohu 50 Kč.


Svoji premiéru měly vratné kelímky 2. září na akci Dozvuky léta 2022, kterou pořádal navrhovatelský spolek projektu Pro vás od nás v prostorách fotbalového stadionu. Dle jejich hodnocení aplikace kelímků výrazně snížila množství odpadu vyprodukovaného během festivalu. Při této příležitosti si téměř tři stovky z návštěvníků odnesly své kelímky domů jako suvenýr. Zřejmě k tomu přispěl i jejich vydařený grafický design.

 

Kelímky jsou dostupné ve třech variacích s rozdílným motivem na přední straně a znakem města na straně druhé. „Když se bavím se spolužáky z různých částí republiky, tak zjišťuji, že naše město znají pouze jako železniční uzel, kterým projížděli, nebo zde v lepším případě přestupovali. Vím však dobře, že Česká Třebová nejsou pouze vlaky, ale může nabídnou i spoustu jiných zážitků. To byla myšlenka, kterou jsem chtěla při tvorbě návrhu potisku kelímků vyjádřit,“ uvedla autorka všech tří grafických variant kelímků Denisa Váňová, studentka Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara v Plzni.

 

Druhou akcí, kde se kelímky představí veřejnosti, bude Českotřebovské vinobraní. Do konce roku budou kelímky poskytovány pořadatelům na základě individuální dohody za jasně stanovených podmínek. Po konzultaci s  pořadateli budou během podzimu vytvořena a zveřejněna pravidla pro zapůjčení kelímků.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Českotřebovský zpravodaj

Foto: Českotřebovský zpravodaj

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí: