Pardubické
Zelenenoviny.cz

Farmářské trhy v Ústí nad Orlicí budou i letos dvakrát do měsíce

16.2.2022 | Ústí nad Orlicí

V únoru se na Mírovém náměstí v Ústí nad Orlicí konaly první letošní farmářské trhy. Stejně jako v loňském roce se budou do Ústí i letos vracet každý sudý čtvrtek (až na výjimky). 

 


Farmářský trh se v Ústí nad Orlicí koná každých 14 dní, a to vždy ve čtvrtek na Mírovém náměstí. Příjezd prodejců na tuto prodejní akci je možný od 6:30 hod.

 

Trhy končí v závislosti návštěvnosti a vlivu počasí nejpozději však v 15:00 (přes letní prázdniny do 13:00). Tradičně se můžete těšit na mléčné a pekařské výrobky, uzeninu, koření, zdravou výživu, květiny a sazenice, dřevěné a proutěné výrobky i další sortiment. 

 

O pořádaných farmářských trzích informují také webové stránky K-trhy, na kterých najdeme hezky popsaný Farmářský kodex, tzn. jednak popis výrazu "farmářský trh" a zboží a jednak uvedení toho, co všechno pro nás může nakupování na trhu znamenat a jak je to důležité i z hlediska našeho spojení s přírodou, narozdíl např. od nakupování v supermarketu.

Tento kodex jasně říká, co je hlavním posláním takových trhů, ale dále z něj vyrozumíme, jak trhy přispívají celkovému společenskému životu lidí ve městech.

"Záměrem farmářských tržišť je obnovení tradice zemědělských tržnic a zároveň podpora českých zemědělců a chovatelů.

Farmářské trhy (sedlácké, selské, zemědělské trhy apod.) jsou forma prodeje zemědělského a potravinářského zboží pro občanskou veřejnost, jejímž cílem je:

 

- podpora malých a středních zemědělských pěstitelů, chovatelů, zpracovatelů a výrobců potravin;

- zásobování občanů čerstvými zemědělskými plodinami a potravinami převážně českého a regionálního původu;

- vytvoření nového společenského prostoru, který vedle prodeje zemědělského zboží slouží k setkávání lidí, přiblížení městských obyvatel zemědělské sezóně a přírodním cyklům;

- oživit vybrané prostory měst a zlepšit jejich atmosféru"

 

Tuto historicky dokázanou pravdu je potřeba si neustále znovu připomínat, aby si jí uvědomili především nové generace.

 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Ústí nad Orlicí - fb a K-trhy

Ilustrační foto: Pixabay

 

 

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Reklama: