Pardubické
Zelenenoviny.cz

Novinky na hradě Svojanov v letošní sezóně

12.3.2020 | Město Polička

Malebná krajina a novinky na hradě Svojanov lákají turisty už od přelomu února a března. Brány hradu budou dokořán o březnových víkendech od 10 - 17 hodin.


 

Městys Svojanov leží v okrese Svitavy v Pardubickém kraji, zhruba 15 km jihovýchodně od Poličky. Malebné přírodní prostředí okolí hradu Svojanova láká k různým vycházkám a výletům. Příjemnou procházkou úbočím kopce Pupku lze dojít k Božím mukám nad osadou Korýtka. Toto půvabné místo je opředeno četnými legendami. Dnes se odtud otevírá krásný pohled do krajiny, dodnes takřka nezasažené moderní lidskou civilizací.

Svojanov je jediným hradem v našich zemích, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Hrad, který patří městu Poličce, letos oslaví kulaté výročí. V roce 2020 je to 110 let, kdy hrad zakoupilo právě město Polička. 

Návštěvníky čekají na hradě novinky. Stěny i strop budou vymalované podobně jako v ostatních zámeckých pokojích. Výmalbu budou tvořit barevné rámy, stylově připomínající výmalbu 2. poloviny 19. století. Strop v hale už není jen šedivý. Původní výmalba stropu se nedochovala. Vzory korespondují s historickou výmalbou stropů v ostatních pokojích. Šedomodrá kombinace barev doplněná smetanovou je sladěná s celkovým vzhledem zámecké části hradu. Díky jemné rozetě uprostřed stropu vynikne i mosazný lustr. Zrestaurované jsou také klasicistní stropy v přípravně a jídelně.

Další novinkou jsou jedinečné hračky v dětské části ložnice. Starožitný kočárek s panenkou stejně jako šlapací trojkolka pro panenky jsou z přelomu 19. a 20. století. Na zrcadle odpočívá Kašpárek v červeném oblečku od známých loutkoherců Libušky a Romana Bedřicha Bauerových z Jaroměře. 

 

Otevírací doba hradu Svojanov:

- v dubnu, květnu a říjnu denně kromě pondělí od 9 do 17 hod

- v červnu a září denně včetně pondělí od 9 do 17 hod

- v červenci a srpnu denně včetně pondělí od 9 - 18 hod

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Město Polička

Foto: Město Polička

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí: