Pardubické
Zelenenoviny.cz

Rodinná farma Částkov u Chrudimi nabízí zeleninové bedýnky

21.12.2021 | Farma Částkov

Pěstují zeleninu bez použití jakýchkoliv syntetických hnojiv a postřiků udržitelným způsobem hospodaření. Zeleninu, ovoce a bylinky prodávají formou sezónních bedýnek s aktuálně sklizenými produkty v den výdeje. Manželé Hrochovi si tak plní svůj sen starat se o půdu i krajinu.

 


Asi 15 km od Chrudimi v obci Žumberk na úpatí Železných hor najdeme malou rodinnou farmu manželů Hrochových, kteří hospodaří dohromady na 30 hektarech půdy. V Částkově žijí Jan a Simona Hrochovi 8 let a jak tvrdí, nikdy na svých pozemcích nepoužili syntetická hnojiva a postřiky. Dnešní majitelka farmy vzpomíná, že již jako malá tíhla ke koním, později i k práci s půdou. Po smrti otce a odchodu z rodinné firmy si splnila sen a pořídila si starý dům s pár hektary. Od počátku chtěla pěstovat 100% organickou zeleninu a ovoce a starat se o půdu i krajinu. Její manžel pochází ze zemědělské rodiny, kde se ale více zaměřovali na chov koní a dobytka. Naštěstí jsou i přes nějaké kotrmelce oba za jedno a společným cílem je pro oba regenerativní způsob hospodaření. 

 

Hrochovi mají tři děti, a protože organické pěstování je velmi časově náročné, paní Simona se mu věnuje na plný úvazek. Neberou žádné dotace, a tak si na sebe zelinařina musí opravdu vydělat. Od počátku veškerý zisk z hospodaření vraceli zpět. Založili např. extenzivní sad (nebo-li tradičně obhospodařovaný sad), vysadili již přes 150 stromů a desítky keřů. Na 2 ha ovocného sadu letos na podzim začínali připravovat i pásy pro pěstování, ohrady pro kozy a prasata a plánují i extenzivní chov nosnic, vše ve stylu agroforestry.

 

Farma má obytnou chalupu původně z roku 1824 s hospodářskými budovami, chlívy a stodolou, dvorem, kde chová kuřata, slepice, kachny, králíky, kozy, vše ve výbězích a přirozeným způsobem. K farmě patří velký sad se vzrostlými ovocnými stromy a zeleninová zahrada se skleníky, zeleninovými záhony i políčky s bramborami a topinambury… Nedaleko jsou pastviny patřící k farmě, kde se pasou kozy, které až po Novém roce zabřeznou, začnou dávat mléko na výrobu domácích sýrů, jogurtů a tvarohu.

 

Cílem farmy Částkov je udržitelný způsob hospodaření. Používá jen prostředky na ochranu rostlin povolené v certifikovaném režimu ekologického zemědělství. Používá taktéž vhodné osevní postupy se zahrnutím jetelovin či luskovin a obecně pečuje o kvalitu půdy (organická hmota, život v půdě). Zajišťuje svým hospodářským zvířatům dostatečně prostorný výběh, kvalitní krmivo a dobré podmínky k životu. Pečuje o zeleň v krajině či ji do ní vrací, např. formou krajinných prvků.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Farma Částkov - fb

Foto: Farma Částkov - fb

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama