Pardubické
Zelenenoviny.cz

Studánky, léčivé prameny, haltýře a jiné vodní zdroje jsou zdokumentované v nové knize

26.1.2023 | Česká Třebová

Městské muzeum Česká Třebová vydalo novou publikaci pro milovníky přírody a historie. Zajímavé je, že její autor za devět let našel a pojmenoval přes 1500 vodních zdrojů v okrese Ústí nad Orlicí a Svitavy. Ve své knize píše o těch 69 nejzajímavějších z nich.


V prosinci loňského roku proběhla v muzeu Česká Třebová malá slavnost  – křest nové knížky Petra Vomáčky s názvem: Studánky, léčivé prameny, haltýře a jiné vodní zdroje na východě Pardubického kraje. Petr Vomáčka se ve své knížce vyznává ze svého vztahu k  přírodě i ze snahy zachytit fotoaparátem zajímavá místa, včetně různých druhů vodních zdrojů. Za více jak 9 let usilovné práce se mu podařilo zaregistrovat a pojmenovat přes 1500 takových míst a často i přispět k jejich novému, oficiálnímu pojmenování. Knížka, která je obsahově rozdělena do osmi kapitol, zachycuje 69 nejzajímavějších vodních zdrojů v okresu Ústí nad Orlicí a Svitavy.


Kromě vlastního textu je doplněna GR kódy lokalit i bohatým fotografickým materiálem. Práce Petra Vomáčky je důkazem, jak z amatérského nadšení může vzniknout dílko, jehož obsah může být cenným podkladem pro další odborné studium těchto lokalit. Publikace, kterou lze zakoupit v recepci muzea, jistě potěší ty, kteří se rádi toulají volnou přírodou.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Českotřebovský zpravodaj

Foto: Město Česká Třebová

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí: