Pardubické
Zelenenoviny.cz

V Chrudimi postavili 140 nových budek, lákají tak ptáky do města

20.3.2022 | ČRo Pardubice

V parcích, zahradách i na sídlištích v Chrudimi se objevilo přes sto nových ptačích budek. Město tak chce malé pěvce přilákat do města. Mohou být prospěšní jak pro zeleň, tak pro obyvatele.

 


Autoři nápadu mluví hlavně o dvou důvodech. První je, že mezi lidmi nabírá v posledních letech na oblibě pozorování ptáků třeba u krmítek a že by bylo dobré tuhle zálibu přivést do města. A druhý důvod je zdravotnická role ptactva. Živí se hlavně hmyzem a tím pádem můžou být prospěšní pro zeleň, protože stromy a keře zbaví případných škůdců. A proto stojí za to připravit ptákům lepší podmínky pro hnízdění.


Budek různých typů a velikostí je v Chrudimi skoro 140. Takzvané sýkorníky pro drobnější ptáky, špačkovníky pro větší a několik kusů speciálních budek pro netopýry. Město má vybraných devět jako Městský park, park Střelnice, Klášterní zahrady, ale i sídliště Rozhledna, Leguma nebo U Stadionu. Každá budka má GPS souřadnice, aby bylo možné vytvořit celý systém a sbírat data.


Budkami ale všechno jen začíná. V plánu jsou i samonásypná krmítka a informační panely. A hlavně pravidelné kontroly, jestli se budky podařilo zabydlet a kým. Každý rok by tak mělo mít městu zprávu, jestli se nápad uchytil. A informace o stavu ptačí populace bude možné využívat i při různých vzdělávacích programech.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Český rozhlas Pardubice

Ilustrační foto: Pixabay

 

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama