Pardubické
Zelenenoviny.cz

Na Orlickoústecku se jezdí na kole do práce i za přírodou, nová cyklostezka vede z Valdštejna do Hnátnic

15.8.2021 | Ústí nad Orlicí

V lokalitě Orlickoústecko v chráněném území přírodního parku Orlice přibyla letos nová cyklostezka Valdštejn – Šušek, která spojuje obec Písečná s cyklostezkou Letohrad - Ústí nad Orlicí v obci Hnátnice. Je tak dalším kouskem do již vybudované sítě cyklostezek v kraji.

 


Síť cyklostezek svazku Region Orlicko-Třebovsko (ROT), jehož členem je i město Ústí nad Orlicí, patří k mimořádně zdařilým projektům, využívá ji velké množství lidí - cyklistů, in-line bruslařů i chodců.

 

Cyklostezky, které hvězdicovitě propojují Ústí nad Orlicí s Letohradem, Českou Třebovou a Chocní provozuje svazek již čtrnáct sezon.

„Je to vlastně čtyřicet kilometrů dlouhá tělocvična v přírodě, celoročně a bezúplatně volně přístupná veřejnosti,“ říká o úspěšném projektu manažer cyklostezek svazku ROT Pavel Neumeister.

Síť byla vybudována v letech 2006 – 2009 s významným přispěním z evropských fondů, za pomoci státních a krajských dotací a s příspěvky partnerů projektu, kterými jsou města a obce „na trase“ (Brandýs nad Orlicí, Česká Třebová, Choceň, Letohrad, Ústí nad Orlicí, Dlouhá Třebová, Dolní Dobrouč, Hnátnice, Libchavy, Orlické Podhůří). Evidenční hodnota cyklostezek činí 140 milionů korun a pozemků pod nimi 6 milionů.

 

V letošním roce není možné kvůli opravám a velkým projektům na železničním koridoru využívat cyklostezky po celé jejich délce. Přivaděče z Dobrouče do Nebíčka se dotýká oprava krajské silnice a mostu, její dokončení je plánováno na podzim. Doprava není přerušena, provoz je veden po krátké objízdné komunikaci a provizorním mostě, pro cyklisty je zřízena zvláštní objízdná ministezka.

 

Pro rekreační cyklistiku bude také dlouhodobě omezeno využívání cyklostezky z Ústí nad Orlicí do Brandýsa nad Orlicí, v tomto úseku od letošního jara probíhá modernizace železničního koridoru. Trať projde kompletní rekonstrukcí, Správa železnice práce rozfázovala do srpna roku 2023. 

 

Milovníci cyklistiky se však mohou vydat jiným směrem. Letos v červnu byla otevřena cyklostezka Valdštejn – Šušek, která propojila obce Písečná a Hnátnice. Vybudováním cyklostezky došlo k zajištění  bezpečného napojení cyklistické dopravy do práce, zaměstnání a za službami z mikroregionu Žamberka k regionálním centrům zaměstnanosti a vzdělávání v střední části okresu Ústí nad Orlicí.

 

Investorem byl sousední svazek Orlicko, na jejím vybudování se podílel i svazek ROT. Začátek cyklostezky je v obci Hnátnice, místní části Valdštejn u Dolní Dobrouče, kde se cyklostezka napojuje na stávající asfaltovou místní komunikaci, po které je vedena dálková cyklotrasa č. 18 a následně na cyklostezku Letohrad-Ústí nad Orlicí. Cyklostezka je vedena proti proudu Potočnice směrem k obci Písečná, končí napojením na stávající místní komunikaci na hrázi rybníka Šušek. Převedení přes Potočnici je řešeno novou lávkou. Povrch bude mít mlatovou úpravu, laicky řečeno povrch z jemné kamenné drtě. Je dalším kouskem do mozaiky „tělocvičny v přírodě“, která je zdarma a celoročně přístupná veškeré veřejnosti.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Město Ústí nad Orlicí

Ilustrační foto: Pixabay

 

 

Více informací najdete v rubrikách:Reklama