Pardubické
Zelenenoviny.cz

Stromy určené k pokácení dostaly v Litomyšli díky nové metodě sázení další šanci

7.10.2022 | Litomyšl

Správa městské zeleně a Městské lesy Litomyšl zdařile pokračují v projektu ozeleňování Litomyšle. Stromy a keře ve městě přibývají každým rokem.


V letošním roce by se v Litomyšli mělo vysázet přes 350 ovocných i listnatých stromů. Tento novodobý rekord bude hlavně zásluhou zahradníků pracujících na založení parku na ulici Z. Kopala. Jen tam se počítá s více než 250 původními odrůdami českých stromů, které na začátku minulého století v místě rostly.

 

V květnu se ve třech lokalitách ve městě sázely nové stromy. Oproti jiným projektům na ozeleňování Litomyšle však tato snaha byla unikátní. Město totiž dostalo darem vzrostlé stromy, které za normálních okolností kvůli jejich velikosti nelze snadno vyjmout a sázet.


Díky využití nových technologií to však tentokrát možné bylo. „Máme z toho velkou radost a moc děkujeme Školkám Litomyšl za tento dar. Stromy byly už vrostlé a pro standardní přesazení a prodej nevhodné, čekalo by je tedy pokácení, což by byla velká škoda. Zatímco nově vysazované stromky mají obvody kmenů zpravidla kolem 15 centimetrů, tak v tomto případě se jednalo o obvod několikanásobně větší, až ke čtyřiceti centimetrům. Na takový výsledek bychom u malých sazenic čekali minimálně pět let.  Je samozřejmě problém s tím, že se nemusí všechny stromy uchytit, ale určitě je lepší jim dát šanci. I vizuálně vypadá lépe, když v místě občané vidí už větší a olistěný strom,“ vysvětluje správkyně městské zeleně Barbora Rezková.

 

Město si kvůli daru objednalo služby zahradníků, kteří disponují traktorbagrem se speciálním vybavením. To jim umožňuje strom „vydloubnout“ ze země i s dostatečným balem zeminy, aby nedošlo k poškození kořenů. Tento bal pak i se stromem přesadí do jámy o stejné velikosti v určené lokalitě. „Službu jsme si objednali teprve podruhé a budeme sledovat výsledky. Celkem jsme vysázeli 24 stromů v autokempu Primátor, lokalitě Na Řetízku a u městského hřbitova, kde došlo i k úpravám prostoru u vstupu, aby byl pro veřejnost otevřenější a příjemnější. Doufáme, že se všechny stromy uchytí a tuto metodu budeme moci v budoucnu znovu použít,“ dodává Barbora Rezková.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Město Litomyšl

Ilustrační foto: Pixabay

 

 

 

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama